Kąty Rybackie – atrakcje

Kąty Rybackie to niewielka miejscowość, znajdując się w województwie pomorskim na Mierzei Wiślanej. Na pierwszy rzut oka może się wydawać mało interesująca, lecz nic bardziej mylnego. Pomimo niewielkich rozmiarów każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – od miłośników przyrody, po fanów sportów wodnych.

kąty rybackie atrakcje

Kąty Rybackie – plaża


W Kątach Rybackich bez problemu znajdziemy szerokie, piaszczyste plaże, idealne do cieszenia się słońcem i odpoczywania. Nie brakuje tutaj również sklepików oraz punktów gastronomicznych, więc nie trzeba oddalać się daleko od ręcznika, żeby zaspokoić mały lub duży głód. Plaża z takim zapleczem to sama przyjemność. Trzeba być jednak przygotowanym na niespodziewanych gości pod postacią mew i kormoranów. Jest to związane z obecnością ptasiego rezerwatu przyrody Kormorana Czarnego o powierzchni ponad 100 hektarów. Jego lokatorami są również czaple siwe. Rezerwat można zwiedzać z przestrzeganiem zasad regulaminu.

kąty rybackie atrakcje

Kąty Rybackie – co warto zobaczyć?

Kąty Rybackie ulokowane są nad Zalewem Wiślanym, który ma 328 km2. Mogą po nim pływać jednostki do 5 metrów długości. Piękne widoki, odpowiednia szerokość i głębokość samego zalewu sprzyjają więc uprawianiu żeglarstwa. Zwłaszcza, że do dyspozycji żeglarzy jest zmodernizowany port jachtowy, który jest w stanie pomieścić do 30 jachtów. W pobliżu znajduje się też spory parking, więc można przyjechać samochodem na teren portu i od razu wsiąść na swój jacht lub wykupić sobie rejs grupowy bądź indywidualny. Z myślą o najmłodszych zwiedzających powstała Zatoka Piracka będąca największym parkiem dmuchańców na terenie Mierzei Wiślanej. Do swojej dyspozycji dzieci mają dwa statki pirackie, zjeżdżalnie w kształcie rekina oraz drugą w formie Titanica, tor przeszkód Komandosa Boot Camp, a także mogą zagrać w piłkę nożną Bubble Football. Wszystko po to, żeby dorośli mogli chwilę odpocząć, podczas gdy ich pociechy będą mogły się świetnie bawić.

atrakcje kąty rybackie

Kąty Rybackie – atrakcje w okolicy


Będąc w Kątach Rybackich, koniecznie trzeba odwiedzić pomnik i ławeczkę rybaka znajdujące się na nabrzeżu portu. Znajdziecie tam także mosiężną łopatę wbitą w ziemię stanowiącą symbol przekopania Mierzei Wiślanej. Sam pomnik ma aż 2 metry wysokości i przedstawia rybaka trzymającego rybę. Postawiono go dla uhonorowania codziennej pracy rybaków wypływających na wody Zalewu Wiślanego. Z ustawionej obok ławeczki roztacza się piękny widok na całą zatokę.
Muzeum Zalewu Wiślanego eksponuje historię szkutnictwa i rybołówstwa nad Zalewem Wiślanym. Zobaczyć tutaj można między innymi oryginalny warsztat szkutniczy należący do rodziny Schmidtów oraz łódź o napędzie żaglowym, która była wykorzystywana do prowadzenia połowów ryb w latach 60. Taka wycieczka historyczna z pewnością spodoba się najmłodszym zwiedzającym, ale nie tylko.
Mając chwilę czasu, warto ją wykorzystać na zajrzenie do kościoła parafialnego św. Marka Ewangelisty. Budynek ten jest stosunkowo młody, jednak wyróżnia się oryginalnością. Przede wszystkim zadbano o architektoniczne dopasowanie kościoła do otoczenia. Dodatkowo, w jednej ze ścian znaleźć można sporych rozmiarów śrubę napędową łodzi. Całe wnętrze kościoła nawiązuje swoimi akcentami do marynistyki, co czyni kościół niezwykle ciekawym.

atrakcje w kątach rybackich

Rejsy po Zalewie Wiślanym – Kąty Rybackie


Miłośników pieszych wędrówek ucieszy fakt, że przez tereny Kątów Rybackich przebiega Szlak Jantarowy, będący częścią europejskiego długodystansowego szlaku pieszego E9. Zaczyna się on w Mikoszewie, a kończy w Krynicy Morskiej. Warto nim podążyć chociaż chwilę! Jeśli to wciąż za mało atrakcji, można zwiedzić okolicę Kątów Rybackich. W Jantarze znajduje się kolejka wąskotorowa, mini zoo, indiańska wioska i Muzeum Bursztynnictwa. W Stegnie natomiast odwiedzicie piękną, szeroką plażę, park linowy oraz Muzeum Bursztynowej Komnaty. Jeśli wystarczy czasu, to warto także zajrzeć do Rezerwatu Mewiej Łachy w Mikoszewie i do ruin barokowego zboru kalwińskiego w Piaskach. Spragnieni dodatkowych atrakcji mogą zajrzeć do Sztutowa, gdzie znajduje się kręgielnia, a także można wybrać się na rejs statkiem Marit po Zalewie Wiślanym.

kąty rybackie z dziećmi